Obec Nyklovice

10532397_10152592928209701_5632250648141162223_o.jpg
Nyklovice, Okres Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina, SK Nyklovice, SDH Nyklovice, Aktuální život v obci
Nyklovský znak

Nyklovský znak

Nedleko obce Nyklovice ve vzdálenosti asi 10km se nachází další krásné vyhlídkové místo a to rozhledna Karasín. Je to ideální místo pro výlet s rodinou. Z Nyklovic se dá dorazit na rozhlednu po modré značce, kudy se dostanete do obce Víru kde se dáte po turistické značce červené a ta vás dovede až k rozhledně.
Rozhledna Karasín byla jediná již od počátku stavěná jako rozhledna. Jedná se o zděnou stavbu ke které patří i bufet s barem a sociálním zařízením. Stavba je součástí vznikajícího sportovně rekreačního areálu, z něhož je zatím v provozu přilehlá sjezdovka s umělým zasněžováním a osvětlením.Rozhledna je postavena na hřbetu kopce Zadní skála (712 m) na okraji obce Karasín, která leží asi 3 km severně od Bystřice nad Pernštejnem.

Vlastní stavba stojí ve výšce 707 m.n.m. a výška rozhledny je 30 m. Rozhlížíte se tedy z nadmořské výšky asi 735 m a je tak druhou po Horním lese druhou nejvýše položenou rozhlednou v regionu.

Kopec Zadní skála dominuje vrcholům na jih od Vírské přehrady a proto rozhledna nabízí zajímavý výhled zejména k jihu. Jako na dlani máte Bystřici nad Pernštejnem, a dále na jih, hřbety Křižanovské pahorkatiny a Arnoleckých hor. Velmi hezký je pohled do údolí říčky Bystřice s hradem Zubštejnem. Směrem na východ je možno spatřit Sýkoř (705 m) - nejvíce na východ položená "sedmistovka". Z oparu na východním obzoru trčí stožár vysílače na Kojálu v Moravském krasu.

Výhled k západu uzavírají vrcholy Žďárských vrchů počínaje Harusovým kopcem (741 m), na kterém je výborně patrná sjezdovka.
Nezapomenutelný je pohled na známý Vítochovský kostelík.
Severní obzor pak uzavírá hřbet kopců severně od Vírské přehrady (karasínská rozhledna se vypíná nad její hladinou téměř 250 m)s dominantním Horním lesem (774 m) jehož věž rozhledny se zdá na dosah.

Rozhledna je snadno přístupná autem nebo na kole. Autem se dá dojet až na parkoviště u rozhledny. Zajímavou variantou je přijet autem do sousední obce Vítochov, zde si prohlédnout zmíněný raně gotický kostelík sv. Archanděla Michaela z počátku 13 století a po turistické značce se vydat do Karasína.

Karasínská rozhledna je díky své zděné stavbě přístupná po celý rok a tak jako jediná v regionu nabízí neopakovatelné zimní pohledy. Za návštěvu rozhledny zaplatíte symbolické vstupné 1,- Kč.

St 2. listopad 2011, 07:45:56 CET
Jonda12
Vlajka Nyklovic

Vlajka Nyklovic

Líbí se vám obec Nyklovice?

Ano (585 | 26%)
Nic moc (525 | 23%)
Ne (529 | 24%)

Líbí se Vám nový kabát stránek?

Ano (24 | 71%)
Ne (8 | 23%)
,,Není na světě vesnice,jenž miloval bych více"
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one